ביטוח חובה

ביטוח חובה-אופציות וטיפים
על אף העובדה שביטוח חובה בישראל הוא בגדר חובה לכל רכב כמשתמע משמו, מאז ששונה החוק שחייב את חברות הביטוח לגבות מחיר אחיד עבור ביטוח החובה קיים פער במחירים בין חברות הביטוח, וכל עוד לא עבר החוק לביטול ביטוח חובה והפיכתו לביטוח רשות כמו ביטוח צד ג' וביטוח מקיף-מומלץ לפני רכישת ביטוח חובה מחברה זו או אחרת לערוך השוואת מחירי ביטוח הרכב בין החברות השונות ולקבל את ההצעה האטרקטיבית והמשתלמת ביותר.
ביטוח חובה מכסה אך ורק הוצאות שנגרמו בגין נזקי גוף הן עבור הנהג והנוסעים שהיו איתו ברכב המבוטח בעת הפגיעה או התאונה, והן עבור הנהג והנוסעים ברכבים שהיו מעורבים בתאונה, אם היו כאלה, ואינו מכסה נזקים שנגרמו לרכוש בגין פגיעה או תאונה. אם ברשותכם רכב ותיק ייתכן ויהא זה שיקול כלכלי נכון להסתפק בביטוח חובה בלבד-ולא להוסיף עליו ביטוח מקיף וביטוח צד ג' שמכסים אך ורק נזקי רכוש הן של הרכב המבוטח, והן של כלי הרכב שהיו מעורבים בפגיעה או בתאונה.

ביטוח חובה והשכרת רכב
התשלום עבור הביטוח אותו גובות חברות השכרת הרכב אמור להיות גלום במחיר המופיע בחוזה השכרת הרכב, אך לא כל חברות הביטוח מגלות שקיפות לגבי פרט זה, ולעיתים מגלים דקה לפני שהמפתחות ביד שלא ניתן לקבל את הרכב עד שלא ישולם הביטוח-והמחיר במקרה זה יהיה גבוה משמעותית מהמחיר אותו הייתם משלמים כחלק מעסקת השכרת הרכב, כמו כן, אם בסכום אותו שילמתם על השכרת הרכב לא נכלל גם התשלום עבור ביטוח הרכב תיאלצו לשלם לחברת הביטוח מכיסכם הפרטי עבור נזקים שנגרמו במקרה של תאונה או פגיעה.
לעומת זאת ישנן חברות ביטוח שכן מגלות שקיפות בנושא ביטוח הרכב השכור ומאפשרות לשוכרים לשלם באופן עצמאי את הביטוח, ולכן מומלץ לבדוק עם חברת ההשכרה האם אפשרות כזו קיימת, ואם כן, לערוך השוואת מחירי ביטוח רכב בין חברות הביטוח השונות מאחר ותעריפי חברות הביטוח לגבי השכרת רכב שונים מתעריפי הביטוח לרכב בבעלות פרטית.
חשוב לזכור שניתן לפצל את הביטוחים השונים: לדוגמה, לעשות ביטוח חובה בחברה המציעה מבצע הנחות לביטוח חובה, וביטוח מקיף או צד ג' בחברה המציעה מבצע הנחות לביטוחים אלה.

האינטרנט וביטוח החובה
כדי לא לגלות מאוחר מדי שיכולתם לשלם מחיר הנמוך בעשרות אחוזים מזה ששילמתם עבור ביטוח החובה מומלץ ואף הכרחי לערוך השוואת מחירי ביטוח רכב בין חברות הביטוח שכן על אף העובדה שעל פי חוק כל בעל רכב מחויב לעשות ביטוח חובה, יש לזכור שהמחירים אינם אחידים שכן אחידות המחירים לביטוח חובה בוטלה לפני מספר שנים, והפערים במחירים בין חברות הביטוח השונות יכולים להתבטא לעיתים במאות שקלים. באמצעות האתרים השונים של חברות הביטוח ואתרי השוואת מחירים ניתן בקלות למצוא מבצעים והנחות שעורכות החברות השונות, ולערוך סקר השוואת מחירים כולל ומקיף.

לא יד ראשונה לא מרופא
אחוז ניכר מרכישות כלי רכב בישראל הוא של כלי רכב מיד שניה-חשוב לזכור שאם רכשתם רכב ונאמר לכם על ידי המוכר שהסכום הנדרש על ידו כולל ביטוח-בררו בחברת הביטוח את הנתון הזה-ואם הדברים שנאמרו לכם נכונים-בררו האם הרכב מבוטח רק בביטוח חובה-אם התשובה חיובית, בדקו את המחירים והמבצעים בחברות אחרות שבהן תוכלו לשלם פחות עבור ביטוח מקיף או ביטוח צד ג'. אם המוכר מסר לכם פרטים שגויים והרכב אינו מבוטח-מומלץ להמשיך לחפש ולא לרכוש רכב מאדם שמסר לכם פרטים שגויים שלא לומר כוזבים, ואם החלטתם לבצע את הרכישה בכל זאת, להמשיך לסקר השוואת מחירי ביטוח רכב ולהמתין עם רכישת ביטוח מקיף או צד ג' עד שתהיו בטוחים שקיבלתם את המחיר הנמוך ביותר בתנאים הטובים ביותר עבור ביטוח רכב חדש מחברות הביטוח השונות.