מחירון רכב

קונים מוכרים
עבור הישראלים להחליף רכב כבר מזמן נחשב ספורט לאומי-אנחנו תמיד נהיה הראשונים להוכיח שאנחנו לא "פריירים" ולכן את הרכב השחוק והעייף שקנינו עוד בתקופת האוניברסיטה ננסה למכור כאילו היה רכב יד ראשונה מרופא, ואת הרכב החדש הנוצץ שנקנה נסכים לרכוש במחיר הריאלי של הרכב הסטודנטיאלי הקשיש שלנו-אך כאן בא לעזרתנו מחירון הרכב, אותו מסמך מופלא שאין ספק שבמצב בו כלי הרכב בישראל מחליפים ידיים כל 5-10 שנים בממוצע הוא עושה סדר בבלגן ועוזר לנו באמת ובתמים לא להיות "פריירים"-המילה שמעוררת צמרמורת ומעירה בסיוטים כל ישראלי ממוצע, ואף מונע תשלומים גבוהים לחברת ביטוח רכב עקב רכישה של רכב מחברת להשכרת רכב לדוגמה, ששילמנו עליו מחיר גבוה כאילו היה בשימוש פרטי בלבד.

יד ראשונה או שניה
כל מחירון מכיל שני חלקים: מחירון לכלי רכב מיד ראשונה, ומחירון לכלי רכב מיד שניה.
מכירה של כלי רכב מיד שניה מתבצעת לרוב על ידי אנשים פרטיים, אנשי בעלי מקצוע, או על ידי חברות הסעה, חברות להשכרת רכב, חברות הובלה, ועוד, בעוד שמכירת כלי רכב מיד ראשונה מתבצעת על ידי יבואני הרכב במבצעים שונים, או בעסקות החלפה (טרייד-אין).
מומלץ לבדוק היטב עם נציג החברה שממנה רוכשים את כלי הרכב "למה התכוון המשורר" באומרו "מחיר מחירון", שכן אנשי המכירות נוטים "לשכוח" להוסיף על המחיר המוצג במחירון הרכב כאשר יש תוספות למחיר בגין איבזור מיוחד שיש ברכב, מספר נמוך של קילומטרז', מספר מועט של בעלים שהאוטו עבר ביניהם, ועוד, ומצד שני הם זוכרים היטב להפחית ממחיר המחירון על כל שריטה קטנה או קימוט כמעט בלתי מורגש בפח, כך שאם תסכמו על מחיר בלי לבדוק, עלול להיווצר מצב שבו עסקת הטרייד-אין ה"משתלמת" תשתלם מאוד לחברה אבל לא לכם-מאחר ואתם תקבלו מחיר נמוך מדי עבור כלי הרכב שלכם, ותצטרכו לשלם סכום גבוה יותר עבור הרכב החדש שתרכשו.

מחירון רכב-והקשר למציאות
כל מי שפתח פעם מחירון רכב והשווה אותו למחירים הנדרשים על ידי בעל רכב המבקש למוכרו, יודע שבישראל כמו בישראל-המחירים הם המלצה בלבד-ניתן למצוא כלי רכב שמחירם נמוך בעשרות אחוזים מהמחיר במחירון הרכב, וניתן למצוא מוכרים הדורשים מחיר הגבוה פי שתיים ויותר מהמחיר המופיע במחירון הרכב.
הסיבה לפער במחירים נעוצה בכך שמחירון הרכב מופק על ידי בעלי חברות פרטיות , אך אין בכך כדי לחייב מישהו לרכוש או למכור רכב במחיר המצוין במחירון, מאחר ולא הונפקה עד היום לפחות גרסה רשמית מטעם המדינה. המחיר המוצג במחירון הרכב הוא לפיכך בגדר המלצה בלבד, והוא מבוסס על זהות יצרן הרכב, שנת ייצור הרכב, והדגם אליו הרכב משתייך. הגורמים המשפיעים על מחיר המחירון הם: ההיסטוריה של הרכב מבחינת תאונות, פגעי הזמן, מספר הבעלויות שהחליף במשך השנים, מספר הנהגים שנהגו בו, מה היה ייעודו (מונית, רכב להשכרה, רכב הסעות ועוד). גורמים אלו מתורגמים לאחוזים שיש להוסיף על המחיר המופיע במחירון הרכב, או להפחית ממנו.
הנתונים הללו מצורפים לכל מחירון רכב יד שניה ולצידם אחוזים שיש להוסיף או להפחית מהמחיר הבסיסי המופיע במחירון.

בשוק כמו בשוק
בהמשך לנאמר לעיל, הגורמים המשפיעים באופן ניכר על הסכום הסופי הם מצב ההיצע והביקוש בשוק המכוניות נכון לזמן בו מתבצעת עסקת הרכישה או המכירה של הרכב-בעל רכב שלו ביקוש גבוה בשוק המכוניות יקבל מחיר גבוה יותר מהמחיר המוצג במחירון הרכב, ובעל רכב שהביקוש לו נמוך, יקבל מחיר נמוך יותר ממחיר המחירון.
מחירון הרכב הוא פרמטר חשוב ובסיסי ומומלץ להיעזר בו בבואכם לבצע רכישה או מכירה של כלי הרכב שלכם, אך במקביל יהיה עליכם לבצע סקר השוואת מחירים בכל מקום בו מוצעים כלי רכב למכירה: לוחות מודעות באינטרנט, מודעות בעיתון, חברים, בני משפחה, לוחות השכרת רכב כל מקור שיוכל לתת לכם מושג על המתרחש בשוק המכוניות כך שתוכלו לשקלל את שני הפרמטרים-המחיר בשוק והמחיר המוצג במחירון הרכב, ולקבוע את הסכום אותו תקבלו או תשלמו, כמוכרים או כקונים.