ביטוח מבנה

ביטוח מבנה
ביטוח מבנה מכסה נזקים עתידיים העלולים להיגרם משריפות, גניבות, רעידת אדמה או סופה, התנגשות או נפילה של עצמים כבדים בבית כגון: כלי רכב, כלי טייס, גזע עץ, עמוד חשמל וכו' בכל התוספות המחוברות לקירות, לרצפה, לתקרת הדירה ולגג: דוד שמש וחשמל, צינורות מים וביוב, מערכת החשמל, הטלפון, הכבלים, רהיטים, האינטרנט, מערכת חימום תת-רצפתית, מערכות המיגון, ועוד.
כאשר ביטוח המבנה כולל גם ביטוח צד שלישי במקרה של תביעה בגין נזקים מצד שלישי כלשהו חברת הביטוח תישא באחריות לנזק ואתם תשלמו רק את ההשתתפות העצמית.

תיקון הנזקים יכול להיעשות בשני אופנים:
1. על ידי איש מקצוע של חברת הביטוח.
2. על ידי איש מקצוע שנבחר על ידי המבוטח.

במקרה הראשון חברת הביטוח שולחת איש מקצוע מטעמה המבצע את התיקונים שמכסה הפוליסה והמבוטח משלם את סכום ההשתתפות העצמית.
במקרה השני המבוטח משלם ישירות לאיש המקצוע ומקבל החזר, חברת הביטוח מצידה שולחת שמאי שיעריך את הסכום הדרוש לתיקון הנזק, אך סכום ההשתתפות העצמית שישלם המבוטח במקרה זה גבוה יותר.

ביטוח משכנתא
רוב רוכשי הדירות משועבדים למשכנתא שלקחו מבנק למשכנתאות (כיום לא חובה אף לעשות ביטוח משכנתא בבנק למשכנתאות), ועל אף שבשנים האחרונות קיימת אפשרות לביטוח דירה באופן עצמאי ולא באמצעות הבנקים למשכנתאות, חלק מנוטלי המשכנתאות אינם יודעים שביטוח דירה באמצעות הבנק אינו ביטוח מלא מאחר ואינו מכיל ביטוח צד שלישי-חלק חשוב והכרחי בפוליסת ביטוח מבנה-ומשמעות הדבר היא שאם עקב שיפוצים או נזקי מים בדירה שרכשתם נגרם נזק למבנה או תכולה בדירות השכנים ואין לכך כיסוי בפוליסה תיאלצו לשלם לשכניכם על תיקון הנזקים, ובמקרה של תביעה מצד השכן הניזוק הסכומים עלולים להיות אף גבוהים יותר, ובנוסף לנזק הכספי שייגרם לכם יש להניח שלא כך תרצו להתחיל את הקשר עם השכנים בבנין החדש שזה עתה נכנסתם לגור בו.

ביטוח מבנה ומערכות מיגון
דירה שבה מותקנות מערכות מיגון המקיפות את כל פתחי הדירה יכולה לזכות את בעליה בפוליסת ביטוח מבנה מועדפת מאחר וחברת הביטוח תתייחס לצמצום הסיכון לגניבות ופריצות בדירה ממוגנת היטב, וכך גם דירה שבה מותקנות מערכות גילוי אש המצמצמות את הסיכון לנזקים בגין שריפה יסייעו לבעליה לקבל פוליסה כזו.

ביטוח רכב וביטוח מבנה
חברות הביטוח מציעות לעיתים לבעלי ביטוח רכב המבוטחים אצלם להוסיף ביטוח מבנה בתנאים אטרקטיביים-זו יכולה להיות הצעה משתלמת ביותר-אך מומלץ לבדוק מה מציעות חברות הביטוח האחרות לפני שמקבלים את ההצעה מאחר וישנה סבירות גבוהה שתוכלו להשיג תנאים טובים יותר מאלו שהציעה לכם החברה שבה יש לכם פוליסת ביטוח רכב קיימת.

ביטוח מבנה בדירה שכורה
אם בחוזה השכירות בעל הדירה הכניס סעיף המתייחס לביטוח המבנה-רצוי שתדעו שתשלמו שכר דירה גבוה יותר מזה שהייתם משלמים לו הייתם מבוטחים באופן עצמאי ובלתי תלוי בחברת ביטוח שבעל הדירה בחר-וייתכן שחברת הביטוח תשלם למבוטח אך תתבע אתכם על נזקי מבנה עתידיים ולא את בעל הדירה שהוא המבוטח שלה, מאחר ואתם הייתם השוכרים בתקופה שבה התרחש אירוע הנזק.
תביעה כזו נקראת בשפה המקצועית תביעת שיבוב-המבוטח מעביר לחברת הביטוח את הזכות החוקית שיש לו לתבוע את השוכרים גורמי הנזק, ולפיכך מומלץ לדרוש שיהיה סעיף בחוזה השכירות הפוטר את השוכרים מכל אחריות לנזקי מבנה עתידיים, והמבוטח יכול אף לדרוש מחברת הביטוח לחתום על ויתור על הזכות לתביעת שיבוב מהשוכרים, אם סעיפים אלו אינם מופיעים בחוזה השכירות מומלץ כי השוכרים יבטחו את עצמם בביטוח מבנה בנפרד, מאחר וגם במקרה בו בעל הדירה לא עשה ביטוח מבנה הוא יכול לתבוע אתכם בגין נזקים שנגרמו בתקופת השכירות.