ליסינג

חכירה משתלמת במיוחד
ליסינג בעברית זו חכירה-תשלום עבור שימוש בנכס לתקופה ממושכת ומוגדרת בהסכם החכירה.
חברות הליסינג בשונה מחברות להשכרת רכב גובות תשלום חודשי מלקוחותיהן בתמורה לשימוש ברכב לתקופה ארוכה, בעוד שחברות ההשכרה גובות מחיר יומי/שבועי תמורת שימוש ברכב למשך מספר שבועות/ימים לתקופה מקסימאלית של 30 יום.
שיטת הליסינג הפכה למקובלת מאוד על חברות ובתי עסק גדולים מאחר והיא מהווה פתרון חלופי נוח לעומת צי שלם של מכוניות מחברות להשכרת רכב המיועדות לעובדי החברה שעלות השכרתן גבוהה, או רכישה של עשרות כלי רכב-לרוב אלו חברות ההיי טק וחברות התקשורת המספקות לעובדיהן הבכירים רכב כחלק מתנאי העסקתם, ומנכות משכרם החודשי אחוז מסוים ממחיר ההחכרה.

חברת הליסינג רוכשת את כלי הרכב ומחכירה אותו לחברה תמורת דמי חכירה חודשיים המורכבים משוויו הכספי של הרכב + ריבית, תשלום עבור ביטוח הרכב, ומיסים.
תקופת החכירה נקבעת בהסכם בין החברה המחכירה (ליסינג) לחברה החוכרת, ולרוב נמשכת 36 חודשים, ובסיומה החברה החוכרת מתחייבת להחזיר את כלי הרכב במצב סביר לתקופה בה השתמשה בהם-כאשר נלקח בחשבון הבלאי הטבעי בהתאם לתקופת החכירה-אם נגרם נזק בלתי סביר לרכב או אם מספר הקילומטראז' חורג מהכתוב בחוזה-החברה החוכרת תפצה כספית את חברת הליסינג בסכום המופיע בחוזה שנחתם ביניהן.
אם החברה החוכרת סיימה את החכירה במועד המצוין בהסכם, היא תוכל לרכוש את הרכב מחברת הליסינג במחיר נמוך ממחירו הריאלי-אך אם היא מבקשת לסיים את החכירה לפני המועד המצוין בהסכם, היא תשלם לחברת הליסינג פיצוי לפי מספר החודשים שנותרו עד תום תקופת החכירה.

נותנים בליסינג
משא ומתן בין חברת ליסינג ובין חברה המעוניינת לחכור מכוניות יכול להתבצע בשני אופנים:
1. באמצעות סוכן ליסינג מימוני.
2. באופן עצמאי מול חברת הליסינג.

משא ומתן באמצעות סוכן ליסינג דומה למשא ומתן עם סוכני ביטוח רכב-בשני המקרים מטרתו של הסוכן היא להציג בפני הלקוח הפוטנציאלי תנאים אטרקטיביים על מנת לסגור עסקה עם החברה – אתם מצידכם יכולים לשאת ולתת על שוויו הכספי של הרכב ועל הסכום החודשי שתשלמו עבורו, לרוב תנאי התשלום וגובה הסכום בעסקאות ליסינג אינם קבועים מראש וניתנים לשינוי גם אם הסוכן יטען באוזניכם שהמחירים קבועים, אלא אם כן מדובר במבצע הנחות שבו חברת הליסינג קבעה מספר תנאים אך ורק לתקופת המבצע.
משא ומתן עצמאי שלכם כלקוחות פוטנציאלים מול חברת הליסינג מאפשר לכם לערוך סקר השוואת מחירים יסודי ומעמיק על מנת למצוא את התנאים הטובים ביותר מבחינת תשלום והטבות הכלולות בעסקה-ואתם עשויים לשלם פחות מאחר ובעסקה לא כלול תשלום עמלה לסוכן הליסינג.

רכישת רכב מליסינג
גם אם במקום עבודתכם אינכם זכאים לרכב, או אם אתם עצמאים, אתם יכולים לרכוש רכב שהיה בשימוש תקופה מסוימת בליסינג ומוצע למכירה, אך לא לפני שבדקתם את היתרונות והחסרונות אל מול רכישת רכב פרטי:

יתרונות:
1. לרכב יש "אבא". חברות הליסינג הן חברות מסודרות, ואין להן כל נטייה לסכן את שמן הטוב ולהיעלם לכם ברגע הקריטי אם התגלתה בעיה מסוימת לאחר הרכישה.
2. גם לאחר בדיקה במכון רישוי המראה שהרכב תקין ללא עבר של תאונות קשות-לעיתים צצות תקלות לא צפויות לאחר הרכישה-ברכישה מליסינג יש אחריות לעומת אדם פרטי המוכר רכב ואינו נותן אחריות.
3. למוכר פרטי משלמים את כל הסכום במעמד הרכישה והעברת הבעלות, ברכישה מליסינג ניתן להגיע להסדר לתשלומים עם חברת הליסינג.
4. ברכישה פרטית כאשר תרצו להחליף רכב תצטרכו לחפש רכב לרכישה ולחפש קונה לרכב, חלק מחברות הליסינג מתחייבות לעסקת חליפין (טרייד-אין) שתחסוך לכם את הטירחה העתידית הכרוכה במכירת רכב ורכישה של רכב חדש.

חסרונות:
1. ברכישה מליסינג אינכם יודעים באיזו חברה "בילה" הרכב שלכם בתקופת הליסינג, מה היה תפקידו בכוח ולאיזו מטרה.
2. מספר השעות שהרכב היה על הכביש גדול בהרבה מזה של רכב פרטי.
3. רמת התחזוק של הרכב בזמן שהיה ברשות חברת הליסינג נמוכה יותר מזו של בעלים פרטיים – מטעמי חיסכון בכסף.