הוצאת רישיון לאופנוע

הוצאת רישיון לאופנוע
הוצאת רישיון לאופנוע הוא החלום הרטוב של צעירים רבים שעדיין לא יכולים להרשות לעצמם רישיון על אוטו או רוצים להוציא גם רישיון לאופנוע על מנת שיוכלו להתנייד ברחבי העיר ביתר קלות בלי לחפש מקומות חניה ולהוציא הון תועפות על דלק.
מבחינת החוק, רישיון לקטנוע עד 125 סמ"ק אפשר להוציא כבר בגיל 16 (עד גיל 17 נדרשת בנוסף לכך גם הסכמת ההורים) ואילו רישיון עד ל – 33 כוחות סוס ניתן להוציא החל מגיל 18 (מעבר לכך, מעל גיל 18).

מבחן התיאוריה
מי שיש יש ברשותו רישיון לרכב, פטור ממבחני התיאוריה ועליו לעבור בהצלחה אך ורק את המבחן המעשי, זאת כל עוד דאג לקבל את החותמת המעידה על הפטור ממשרד הרישוי.
לעומת זאת, מי שצריך לבצע מבחן תיאוריה, יכול להיבחן במרכזי הבחינה המפוזרים במרכזים השונים ברחבי הארץ לאחר תשלום עמלה של 61 ש"ח, וזאת רק לאחר שהצטייד בטופס ירוק מתאים מרופא משפחה ואופטומטריסט המעיד על כך שהוא כשיר מבחינה רפואית להתחיל בתהליך הוצאת הרישיון.
המבחן עצמו מורכב מ – 30 שאלות אמריקאיות הלקוחות מן המאגר של משרד התחבורה. לכל אחת מן השאלות כ – 4 תשובות. יש לענות נכונה על 25 שאלות מתוך ה – 30 לכל הפחות. ניתן לשבת ולהיבחן במבחן מספר בלתי מוגבל של פעמים במידה ונכשלים, אך לא באותו היום.

הלימודים המעשיים והמבחן המעשי
לימוד נהיגה על אופנוע מתקיים לרוב במקביל ללימודי התיאוריה, וכולל מספר נושאים עיקריים:
1. נסיעה ועצירה.
2. נסיעה בפיתולים (סללום).
3. נסיעה איטית בקו ישר .
4. ביצוע שמיניות בתוך מלבן מוגדר.
5. צבירת מיומנות בתרגילי שליטה.

המבחן המעשי המתקיים על ידי בוחן מוסמך מטעם משרד התחבורה בודק שליטה בנושאים הללו וידוע גם בשם מבחן שליטה. המבחן מתקיים לרוב כל יום, אך ניתן להיבחן במבחן חוזר רק לאחר שבועיים.

ביטוח האופנוע
לאחר שעברתם בהצלחה את המבחן המעשי ואתם מתעניינים ברכישת אופנוע, חשוב מאוד להרחיב בכמה מילים גם על כל הנושא של ביטוח רכב דו גלגלי : מכיוון שהנסיעה על גבי רכב דו גלגלי היא מסוכנת יותר מנסיעה על גבי רכב רגיל, מרבית חברות הביטוח לא מבטחות את רוכבי האופנועים והקטנועים באופן ישיר, אלא באמצעות תאגיד בשם "הפול".
עם זאת, מדובר במחיר גבוה בעשרות אחוזים ממחירי הביטוח לרכב רגיל, ולכן מרבית המבוטחים מעדיפים לבטח את עצמם בביטוח חובה בלבד ולא מוסיפים עליו ביטוח מקיף או ביטוח צד ג'. הדבר נכון גם לגבי המחיר של השכרת אופנוע או קטנוע שאינה פופולארית בארץ.
עם זאת, יש נקודת אור בקצה המנהרה מכיוון שאם תקפידו לנהוג בזהירות וגיליון העברות והתאונות שלכם יישאר נקי, תוכלו להתעקש ולקבל הנחה של עד 25% ממחיר הביטוח כאשר תחדשו אותו. בכל אופן, חשוב למסור לחברת הביטוח את הפרטים הנכונים ולא להסתיר שום דבר מכיוון שהן נוהגות להקליט את כל השיחות הנכנסות והיוצאות.