ביטוח חברת הובלות

ביטוח חברות להובלות
ענף שירותי ההובלה בארץ הפך להיות ענף מאוד תחרותי בשנים האחרונות. במקביל לפריחה הכלכלית בארץ, נרשמה עלייה ניכרת בכמות מעברי הדירות בקרב האוכלוסייה הפרטית, כמות המעברים העסקיים (משרדים וכו') וכן גם בכמות שינוע הסחורות התעשייתיות הכללי. כמו בכל ענף ההופך להיות תחרותי, שולי הרווח בענף נשחקים ושמירה על רווחיות גבוהה הופכת למשימה מאתגרת בקרב חברות ההובלה השונות. למרבה הפלא, דווקא בתקופה תחרותית שכזו, פוליסת ביטוח חברת הובלות הופכת לחשובה מתמיד, בעיקר מ-2 סיבות:

1. חברת הובלה בעלת פוליסת ביטוח חברת הובלות נחשבת לחברה מסודרת יותר, אמינה יותר ומקצועית הרבה יותר מאשר חברת הובלה שאינה בעלת פוליסת ביטוח חברת הובלה.
לקוח שמזמין שירותי הובלה ייתן עדיפות לחברת הובלה בעלת פוליסת ביטוח על המטען אותו היא מובילה, שכן הביטוח מקנה לו שקט נפשי במקרה של תרחיש שלילי כלשהו בו נגרם נזק למטען אותו ביקש להוביל ממקום למקום.
2. פוליסת ביטוח חברת הובלה מקנה גם לחברת ההובלות עצמה שקט נפשי. משאית הובלה אינה טנק, והיא חשופה בעת נסיעתה מנקודה א' לנקודה ב' לסיכונים רבים, בין אם מדובר בסיכון מבית ובין אם מדובר בסיכון מגורם שלישי כלשהו.

במקרה והינך בעלים או מנהל של חברת הובלות כזו או אחרת, ואין ברשותך פוליסת ביטוח חברת הובלות, אולי כדאי שתשקול לרכוש לחברתך פוליסה שכזו. אין לדעת מאיזה כיוון תגיע "המכה".
ישנם מקרים רבים בהם חברות הובלה נתבעו בבתי משפט על ידי לקוחות בעקבות נזקים שהוסבו למטען אותו ביקשו להוביל ממקום למקום. במקרים מסוימים, היעדר ביטוח חברת הובלות יכול להיות הגורם שהופך את חברת ההובלות מחברה רווחית לחברה מפסידה, ולו רק בגלל נזק שנגרם למטען כלשהו.

ישנם גורמים רבים העלולים להסב נזק ישיר או עקיף למטען הובלה מסוים בעת נסיעתו בכביש, לדוגמא:
נהג המשאית – חברת ההובלות כוללת גם את ההון האנושי המועסק על ידי אותה חברה. בין אנשי הצוות האחראים על כל הובלה, ניתן למנות בין היתר, את נהג המשאית אשר בידיו מופקד הגה המשאית ולצערנו, לעתים – מתרחשות תאונות. תאונות דרכים קורות כל הזמן, ואם מדובר בתאונת דרכים אשר התרחשה בעת הובלת מטען כלשהו, אזי היעדר ביטוח חברת הובלה יכול לגרור את חברת ההובלה לתשלום פיצויים ובכל מקרה, נגרם לחברה נזק תדמיתי (מוניטין).
הסבלים – גם כן נמנים כחלק מצוות ההובלה, הסבלים הם אלו שסוחבים (פיזית) את מטען ההובלה מנקודת המוצא אל המשאית, ובסיום הנסיעה, מהמשאית אל נקודת היעד. בדרך, הסבלים חשופים ללא מעט סכנות וסיכונים. שריטות, חבלות, הרס חלקי או מוחלט, הם רק חלק מהסיכונים אליהם המטען חשוף בעת סחיבת המטען על ידי הסבלים. ביטוח חברת הובלות מכסה גם נזקים הנגרמים למטען ע"י הסבלים.

הנקודה העיקרית אותה מאמר זה מבקש להעביר היא שאין סיבה ממשית להיעדר ביטוח חברת הובלות. מאיזו זווית שרק בוחנים את העניין, זה כדאי.